O nas

Nasza misja i cele

Jesteśmy ekspercką organizacją społeczną. Pracujemy głównie w obszarach partycypacji obywatelskiej, ochrony zdrowia psychicznego, prawa i dostępności.

Naszą misją jest działanie na rzecz zmiany społecznej.

Prowadzimy konsultacje w obszarze planowania przestrzennego i tworzenia strategii rozwoju gmin.

Zależy nam, by podstawą zmian było wykorzystanie istniejących zasobów miejsca  i troska o komfort mieszkańców oraz włączanie ich we współdecydowanie o  przestrzeni, w jakiej będą żyli.

Projekt „Wspólnie dla Nieszawy”

Po raz pierwszy mamy przyjemność realizować projekt edukacyjno-kulturoznawczy finansowany ze środków pozostających w dyspozycji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Od wielu lat przyjeżdżamy do Nieszawy zachwyceni jej położeniem, architekturą
i przyrodą, dlatego jest to projekt dla nas szczególnie ważny. Chcieliśmy w jakiś sposób przyczynić się do poprawy jakości życia w Nieszawie i ratowania jej niezwykłej malowniczości. Niewiele miasteczek ma tak spójną, nieznacznie tylko zakłóconą powojennymi przebudowami tkankę architektoniczną  oraz tak duży potencjał rozwoju w oparciu o istniejące zasoby kulturowe i przyrodnicze. Walory Nieszawy zostały niejednokrotnie docenione przez artystów, odbywających tu plenery malarskie, oraz filmowców, stanowiąc żywy plan zdjęciowy (Wiosna Panie Sierżancie, Ballada o Piotrowskim, Wesele 2, Lipowo).

W ramach projektu przeprowadzana została kwerenda archiwalna dotycząca zabytkowej architektury najstarszej części miasta, specjaliści z Centrum Badań
i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu przebadali wybrane pierzeje metodą skaningu 3D i termowizji, a współpracujący z nami eksperci przeprowadzili analizy zabytkoznawcze, przyrodnicze i społeczne.

Najważniejszym celem projektu było jednak uczenie się patrzenia na krajobraz miasta  z uważnością oraz uwrażliwienie wolontariuszy i mieszkańców na potencjał Nieszawy.  Z udziałem wolontariuszy przeszkolonych w zakresie konsultacji społecznych, problematyki nieniszczących badań i wartościowania architektury przeprowadziliśmy społeczną inwentaryzację miasta szukając jego najpiękniejszych i najbardziej zdegradowanych fragmentów, odszukując przestrzenie ujęte na dawnych fotografiach, ucząc się świadomie patrzeć na architekturę nie tylko w kontekście przestrzennym ale także historycznym i społecznym. Obok klasycznej inwentaryzacji, która ostatni raz miała miejsca w 1974 roku, staraliśmy się szukać razem z naszymi wolontariuszami i ekspertami rozwiązań zauważonych problemów. Świadomi, że pomysły i sposób widzenia większej ilości osób gwarantują lepszą przestrzeń do dyskusji i mogą stanowić inspirację dla włodarzy i mieszkańców do podejmowania właściwych decyzji przy rewitalizacji miasta i renowacji kolejnych budynków.

Pomysłami naszych wolontariuszy i ekspertów podzieliliśmy się z mieszkańcami
i urzędnikami miejskimi podczas spotkań, warsztatów i spacerów badawczych.

Mamy nadzieję, że  aplikacja, którą przygotowaliśmy pozwoli w wygodny sposób korzystać z efektów wypracowanych w czasie trwania projektu i będzie stanowić  podstawę do dalszych działań na rzecz rewitalizacji Nieszawy stanowiąc platformę do dzielenia się pomysłami i wiedzą.

Wszystkim mieszkańcom, wolontariuszom, autorom opracowań i innym rozmówcom dziękujemy za czas poświęcony na spacery, dialog i poszukiwania pomysłów na rozwój Nieszawy. Mamy nadzieję na dalsze spotkania.

Jeśli mają Państwo ochotę porozmawiać i podzielić się swoimi refleksjami, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Stabilo.