Architektura Nieszawy, obok przyrody, stanowi jeden z największych zasobów miasta. Z żalem i troską obserwujemy jak kolejne budynki znikają lub ulegają niekorzystnym przeobrażeniom. Z podziwem patrzymy na podejmowany przez mieszkańców wysiłek by ratować i zabezpieczać domy przed niszczeniem i upiększać otoczenie poprzez troskę o architekturę i zieleń.
Wolontariusze poznając Nieszawę porównywali ją do Złotej Uliczki w Pradze czy południowo włoskich i francuskich miasteczek. Wszyscy dostrzegali jej niezwykłą malowniczości i potencjał tkwiący w zabudowie starej części miasta ale też jej zaniedbanie i postępującą degradację.
Wraz z wolontariuszami poddawaliśmy ocenie i wartościowaniu całe pierzeje i pojedyncze budynki. Szukaliśmy w Nieszawie architektury o wyjątkowej wartości, czy mającej potencjał by po niewielkich zmianach stać się ozdobą miasta. Typowaliśmy domy wymagające niewielkich modernizacji, zagrożone zniszczeniem, zaniedbane, zdegradowane złymi decyzjami remontowymi i niepasujące do zabytkowej tkanki miasta.
W dialogu wypracowywaliśmy możliwe rozwiązania dla miejsc szczególnie trudnych. Pomysły wolontariuszy dyskutowaliśmy z ekspertami z różnych dziedzin, architektami, historykami sztuki, konserwatorami oraz postronnymi osobami. Spostrzeżenia i pomysły chcemy przedstawić i pozostawić do refleksji mieszkańców, urzędników miejskich i służb konserwatorskich. Część opinii będzie nosić znamiona krytyki, co przy wartościującej ocenie architektury jest nieuniknione. Wydaje nam się jednak, że warto te głosy upublicznić. Nieczęsto zdarza się sposobność do tak partycypacyjnego spojrzenia na kwestie estetyki miasta.
Dzięki badaniom archiwalnym znaleźliśmy także dziesiątki niepublikowanych dotąd zdjęć Nieszawy, postaramy się regularnie wzbogacać stronę o nowe materiały z odnalezionych zasobów, mogące służyć lepszemu poznaniu i rewitalizacji miasta.
Badania kamerÄ… termowizyjnÄ… pozwoliÅ‚y wstÄ™pnie ocenić specyfikÄ™ problemów z energo-efektywnoÅ›ciÄ… zabytkowej architektury Nieszawy. Letnio-jesienny czas realizacji projektu nie jest optymalny dla badaÅ„ tego typu, choć wybraliÅ›my wyjÄ…tkowo chÅ‚odny październikowy tydzieÅ„. ZimÄ… planujemy powtórzyć badania. Szczegółowe omówienie wyników badaÅ„ znajdÄ… PaÅ„stwo w zakÅ‚adce EKSPERTYZY w opracowaniu dotyczÄ…cym analizy zabytkoznawczo-materiaÅ‚owej. Tam też zawarte sÄ… sugestie prawidÅ‚owych rozwiÄ…zaÅ„ poprawiajÄ…cych termo efektywność architektury zabytkowej.  Â
W ramach projektu obok inwentaryzacji społecznej została przeprowadzona ekspercka inwentaryzacja 10 wybranych budynków (bryła i elewacje), stanowiąca aktualizację opisu stanu ich zachowania oraz dostępnych źródeł archiwalnych;
Wobec mnogości materiału aplikację będziemy regularnie uzupełniać o nowe adresy.